Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

Eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, depremlerde hasar görmüş riskli yapıların; 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanun kapsamında (Kentsel Dönüşüm Kanunu) yeniden inşaa edilmesidir.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE YENİLEMEYE KARAR VERDİM, NE YAPMALIYIM?

Kentsel dönüşümden yararlanabilmeniz için binadan (1) kişinin tapu, nüfus cüzdanı,dilekçe, tapudan alınmış Bağımsız Bölüm listesi ile bakanlıkça lisanslandırılmış olan Yapı Denetim Ve Mühendislik firmalarına başvuru yapılması gerekir.

Yetkili firma binanızda gerekli teknik incelemeleri yapacak ve binanız için Deprem Risk Raporu hazırlayacaktır. Raporun ilçe belediyesince onayı ile tapu müdürlüğü binanın Tapu kaydına Risklidir Şerhi koyar.

Şerh yazısının bir örneği tüm kat maliklerine gitmektedir ve dileyen malik 15 gün içinde Bakanlığa; Deprem Risk Raporu için itirazda bulunabilir. Üniversite hocalarından oluşmuş İtiraz Komisyonu; hazırlanmış Raporu inceler ve son kararını verir. Eğer komisyon kararı da binanın Riskli olduğu yönünde olur ise rapor kesinleşir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnternet Sayfasından 6306 Sayılı Kanun Kapsamında Riskli Yapıların Tespiti için Yetki Verilen Kurum ve Kuruluşlara ulaşabilirsiniz.

 

BİNAMIZIN RİSKLİ OLDUĞU KESİNLEŞTİ. SÜREÇ NASIL DEVAM EDECEK?

Binanız, deprem risk raporunun ilgili bakanlık tarafından onaylanmasının ardından binanızın yıkım işlemi gerçekleşecektir. Binadaki herkes tapuda yer alan hisse payları dahilinde arsa hissedarı olmaktadırlar. Bu işlemlerden sonra binanızı kimlere yaptıracağınıza karar vermek durumundasınız. Bu kararı belirlerken; arsa hisse paylarına göre en az 3’te 2 çoğunluğun onayı gerekmektedir.
Bina ortak karar protokolü olarak belirlenen bu onay işlemi tamamlandıktan sonra; ortak bir hukukçu belirleyerek bu kararın bir nüshasının hazırlanıp, ilgili bakanlığa iletilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, bakanlık sizden onayın gelmemesi durumunda 60 gün içerisinde binayı tahliye eder ve sizin onayınıza başvurmadan binanızın yıkım işlemini gerçekleştirir.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMİŞ BİNAMIZ KİM TARAFINDAN NASIL YAPILACAK?

Binanız için ilgili deprem risk raporunu ve bakanlıktan bu raporla ilgili onayı aldıktan sonra artık Kentsel Dönüşüm kapsamı içerisine girmektedir. Bundan sonra binanızın yıkımı işlemi gerçekleşecek ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Müteahhitlik lisansı bulunan firma tarafından yeniden inşaa edilecek.

 

İşte tam da bu noktada Güven Erbek İnşaat olarak Kentsel Dönüşüm Sürecinde YANINIZDAYIZ. Aileniz ile birlikte Güven içinde yaşayabileceğiniz, sağlam, kaliteli, modern ve gelişmiş teknoloji ile uzun ömürlü yapılar üretmek firmamızın temel prensibidir. KENTSEL DÖNÜŞÜMDE birlikte GÜVENDEYİZ.

 

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ VE KİRA YARDIMI İÇİN NE YAPMALIYIM? 

Binaya ait Riskli yapı raporu ve bağımsızlık bölüm tapunuz ile birlikte Çevre Ve Şehircilik Bakanlığına başvuru yaparak Kentsel Dönüşümde kira yardımı hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kira yardımı sizlere 18 ay boyunca, her ay 1150TL olacak biçimde geri ödemesiz şekilde verilmektedir.
Kanunda belirtilen yardım ve desteklerden faydalanabilmenin şartı riskli yapı olarak belirlenen binanın anlaşma ile tahliye edilmesidir.
Bankalar tarafından hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli kredi tutarı 125.000.-TL’dir.

Kentsel Dönüşüm kredisi ve Kentsel Dönüşüm kira hizmetlerinin ikisinin birden aynı anda kullanılması mümkün olmamaktadır. Bunlardan sadece 1 tanesini seçebilirsiniz.

Formu Doldurun

Biz Sizi Arayalım  Adresimiz

  Mansuroğlu Mahallesi 273/1 Sokak No:6 Narlıbahçe Sitesi A1 Blok D:2 Bayraklı / İzmir

  Telefon Numaramız

  + (90) 232 348 17 11

  E-Posta

  info@guvenerbekinsaat.com

  Kentsel Dönüşüm

  Kentsel Dönüşüm Formu